O NAS KALENDARZ WYDARZEŃ OGŁOSZENIA UWIELBIENIE MODLITWA IZRAEL NAUCZANIE/MP3 MISJE SŁUŻBY
Marsz Życia odbył się w Polsce





Marsz Życia odbył się w Polsce.

Marsze pojednania i pamięci odbywające się, w historycznych miejscach Holokaustu w Europie.
Potomkowie hitlerowskich oprawców znajdują słowa, których zabrakło ich ojcom i dziadkom. To jasny symbol na rzecz Izraela i przeciwko współczesnemu antysemityzmowi.

W sierpniu 2012 roku odbył się w Polsce Marsz Życia - wydarzenie, które połaczyło Polaków, Niemców i Żydów biorących udział w tym niezwykłym manifeście przebaczenia i pojednania.

Pomysł  Marszu Życia narodził się w Tybindze, w Niemczech, kiedy niewielka grupa Niemców zaczęła badać nazistowską historię swojego miasta. Byli wstrząśnięci gdy uświadomili sobie, że nad ich miastem wisi wiele mrocznych sekretów, z których większość ludzi nie zdaje sobie sprawy.

Coraz większa liczba Niemców zaczęła zgłębiać swoje własne historie rodzinne, często sięgając do archiwów publicznych i podróżując do miejsc, w których stacjonowali ich przodkowie w czasie wojny. Poszukiwania te stopniowo odkrywały przed nimi bolesną prawdę. Zaczęła docierać do nich straszliwa świadomość, że znaczna część ich narodu, miast oraz rodzin okryta jest ciemną zasłoną milczenia.

Aby zerwać tę zasłonę milczenia, która wpływała na sytuację w ich miastach i narodzie, postanowili oni wypowiedzieć słowa, których ich ojcowie i dziadkowie nigdy nie wypowiedzieli oraz słuchać głosu ofiar i ich potomków tam, gdzie miały miejsce śmierć i zniszczenie.

Polska, bardziej niż jakikolwiek inny kraj, jest miejscem, w którym rozegrała się tragedia Holokaustu. W styczniu 1942 roku Konferencja w Wannsee w Berlinie doprowadziła do planowego ludobójstwa około sześciu milionów Żydów z których 4 miliony zamordowane zostały w Polsce. W latach 1939-45 zostało zabitych około 6 millionów obywateli polskich,€“ trzy miliony polskich Żydów oraz trzy miliony Polaków. Polska podczas II wojny światowej była miejscem niewysłowionego cierpienia napędzanego przez fanatyzm rasowy nazistowskich Niemiec.

Teraz, 70 lat od chwili kiedy Holokaust osiągnął najmroczniejszy moment, gdy ostatnie ofiary i świadkowie są jeszcze wśród nas, Polacy, Żydzi i Niemcy mieli okazję do wspólnego marszu życia i pojednania. Około 400 potomków sprawców i ofiar przeszło razem w sierpniu 2012 roku trasę 2200 km. Marsz jest nawiązaniem do okrutnych marszów śmierci organizowanych przez nazistów dla więźniów obozów koncentracyjnych w Polsce i w Europie. Trasa marszu, połączyłą ze sobą sześć byłych obozów zagłady tworząc symboliczną gwiazdę Dawida. Każdego dnia uczestnicy marszu, którzy podzieleni byli na mniejsze grupy, przeszli około 15 km. Uroczystości upamiętniające odbyły się w Warszawie, w Kielcach, w byłym obozie KL Auschwitz-Birkenau, w Treblince, Bełżcu, Majdanku, Chełmnie i Sobiborze. Marsz odbył się na terenie Polski, gdzie Holokaust i zniszczenie  II wojny światowej pozostawiły jedne z najgłębszych ran.

Marsz Życia w Polsce jest  inicjatywą Jobsta i Charlotte Bittner oraz TOS Ministries w Tubingen, w Niemczech, współpracujących z wieloma organizacjami w Polsce, Izraelu i Niemczech. Marsz jest wspierany przez Lia Shemtov - Zastepcę Przewodniczacego Knessetu tj. Parlamentu Izraelskiego, Naczelny Rabinat w Warszawie, Koalicję Pomocna Dłoń, Stowarzyszenie Ocalałych po Holokauście, Unię Weteranów II Wojny Światowej, Organizację Walczących przeciw Nazizmowi, Stowarzyszenie Rannych Żołnierzy i Partyzantów walczących z Nazizmem, niemiecką Organizację Chrześcijan Wspierających Izrael, Europejską Koalicję na rzecz Izraela, Kościół Zielonoświątkowy w Polsce, Kościół Baptystyczny w Polsce, Kościół Chrześcijański Wieczernik, Kościół Boży, Chrześcijańska Fundacja Życie i Misja, Fundacja Simkha Dom, inicjatywę Polska dla Jezusa, Stowarzyszenie Służba Shalom w Oświęcimiu i Wspólnotę Drzewo Oliwne.

Poprzez organizację Marszu Życia w Polsce jego niemieccy uczestnicy pragną zamanifestować swoją solidarność z narodem żydowskim i polskim, a także ze wszystkimi narodami prześladowanymi przez faszystowkie Niemcy i prosić ofiary swoich przodków o przebaczenie i pojednanie. Podobne marsze odbyły się w ponad 80 miastach w 12 krajach, na których nazizm odcisnął swoje piętno, między innymi na Łotwie, Litwie, Ukrainie i w Niemczech. Po niemalże 70 latach od zakończenia II wojny światowej Marsz Życia może stać się kamieniem milowym w pojednaniu polsko-niemiecko-żydowskim.

W listopadzie 2011 Marsz Życia został uhonorowany w izraelskim parlamencie Knesset za szczególną pomoc okazaną ocalałym z Holokaustu w Izraelu. Planowane są kolejne wydarzenia w całej Europie w związku ze zbliżającą się siedemdziesiątą rocznicą zakończenia II wojny światowej w 2015 roku.

Najbliższe wydarzenia w Polsce planowane są na wiosnę 2013 roku, o szczegółach będziemy informować na naszej stronie.

 

Zobacz również:

Modlimy się o:

Więcej informacji w zakładce: Ogłoszenia



Spotykamy się:

Niedziela - nabożeństwo

godz. 10:00